Розповідаємо дітям історію світлого свята РіздваDec 24, 2024
Різдво - одне з найважливіших свят для кожного християнина. Його відзначають всією сім'єю і діти беруть активну участь у святкуванні. Допитливим малюкам напевно цікаво буде знати, що це за подія, чому її відзначають і що означають різдвяні традиції. Щоб дитина розуміла, наскільки важливий цей день, варто їй розповісти історію Різдва Христового для дітей. Важливо донести до свого чада історію цього великого дня в такій формі, яка буде їй близька і зрозуміла. Саме адаптована версія історії Різдва допоможе малюкові зрозуміти суть свята, адже традиційний дорослий варіант, описаний в Біблії, може бути для нього занадто складним для сприйняття.
Свою розповідь можна супроводжувати ілюстраціями з дитячої Біблії, якщо малюк поки ще не вміє читати. А почати розповідь краще з розповіді про головного героя свята. Хто такий Ісус? Ісус - це син Бога. Бог послав його на землю для того, щоб врятувати всіх нас. Для цього Ісусу довелося загинути, але так було задумано - його муки були спокутою за гріхи наших предків. Жив Ісус дуже давно, більше двох тисяч років тому, але ми до сих пір пам'ятаємо про нього і про те, що він пожертвував собою, заради того, щоб ми зараз жили. Що ж таке Різдво?Як і у будь-якої людини, у Ісуса був День його народження. Саме 7 січня прийнято вважати Днем народження нашого спасителя, хоча точної дати його народження ніхто не знає. У багатьох країнах, у тому числі в Європі і США, Різдво відзначають 25-го грудня, за старим стилем. Різдво - це свято на честь народження Ісуса, і ми відзначаємо його до сих пір в пам'ять про сина Божого.
Історія народження Ісуса Ну а тепер поговоримо докладніше про той день, коли Ісус народився, але почнемо свою розповідь з його батьків - Марії та Йосипа. Насправді батько Ісуса - Господь, але Йосипу була довірена важлива місія - виростити і виховати сина Божого. Перед самим народженням Ісуса Йосип з Марією змушені були відправитися в місто Віфлеєм, так як цар наказав провести перепис населення. У Віфлеємі було дуже багато людей і всі будинки і готелі були зайняті тими, хто прибув на перепис, тому Марії з Йосипом довелося заночувати в печері разом з худобою. Саме в цю ніч і народився маленький Ісус. Оскільки в печері не було ліжечка, немовляти довелося покласти прямо в ясла. Ясла - це ящик, з якого їдять тварини, і він зазвичай заповнений сіном. Саме на це м'яке сіно і поклала Марія свого новонародженого малюка. На честь цих ясел і назвали ясла в дитячому садку, в які ходять дітки віком до трьох років. Але повернемося до нашої історії. У цю ж ніч неподалік проходили пастухи зі своїм стадом і побачили яскраве світло і ангела, який сповістив про народження спасителя, який прийшов на землю, щоб врятувати всіх від гріхів. Також ангел велів пастухам відправитися до немовляти і розповів, що він лежить в яслах. Також в ту ніч на небі з'явилася яскрава зірка - Віфлеємська, яка вказала шлях до новонародженого немовляти мудрецям-волхвам. Вони здогадалися, що світло зірки сповіщає про народження Спасителя і вирушили до нього з дарами. Волхви знали, що Ісусу судилося стати Царем Небесним на землі. Правлячий в ті часи цар Ірод теж почув вістку про народження царя і злякався, що Ісус може замінити його на троні, та велів вбити всіх немовлят у місті. Сину Божому дивом вдалося вціліти.
Піст перед РіздвомЗа сорок днів до Різдва прийнято дотримуватися посту, тобто не вживати м'яса, яєць, молока, лише зрідка дозволяється риба та олія. Такий пост потрібен для того, щоб очистити тіло, але головне призначення посту не в цьому, він потрібен для того, щоб очистити душу. У період посту не можна злиться, ображатися, свариться, думати про погане. Саме для того, щоб всі стали хоч трішки добрішими і потрібен піст. СвятвечірОстанній день посту і перед день Різдва прийнято називати святвечором. А якщо бути точніше, то це вечір перед святом. Святвечір буває не тільки перед Різдвом, але різдвяний святвечір найбільш шанований християнами день. У цей день посилено готувалися до святкування Різдва. Назва святвечора походить від назви страви - кутю. Сочиво готують зі злаків - ячменю, рису, пшениці. Злаки відварюють і замочують з маком, горіхами, фруктами. Масла у святвечір не додавали, адже це був ще день посту, а щоб страва вийшла більш смачною і ситною, клали в неї трохи меду. Ставили на стіл в святвечір і інші страви. Їх мало бути 12 - стільки, скільки було апостолів у Ісуса. До того ж, всі страви на Святвечір повинні бути пісними, адже все ще триває різдвяний піст.
Різдвяні традиціїЦей день славиться своїми традиціями, які трохи призабули, але зараз всі намагаються згадати їх і дотримуватися, адже ці традиції об'єднують родини, роблять їх дружнішими, а саме Різдво довгоочікуваним, яскравим і незабутнім. Насправді таких традицій існує дуже багато і в кожному краю вони відрізняються, але є кілька основних, які дотримуються багатьма людьми. ЯлинкаНаряджати деревце - не така вже й давня традиція. З'явилася вона давно, але остаточно утвердилася трохи більше ста років тому. Зараз ялинка у багатьох асоціюється з Новим Роком, але спочатку ялинку наряджали до Різдва. Перші ялинки були прикрашені НЕ кульками, а яблуками, пряниками, дзвіночками, маленькими свічками. Кожна з прикрас мала свій сенс і призначення. А головна прикраса ялинки - зірка на верхівці символізує ту саму Віфлеємську зірку, яка сповістила про народження Ісуса.
КолядкиКолядували переважно діти і молодь, вони ходили від хати до хати і співали колядки, а господарі повинні були їм віддячити. Вважалося, що чим більше колядників прийде в будинок, тим кращий і щасливіший буде весь наступний рік. Цю традицію дотримуються і зараз, але не в таких масштабах, як раніше. Але збереження традицій згуртовує родини, допомагає зберегти зв'язок поколінь, тому необхідно розповідати дітям про свято Різдво Христове, історія для дітей про це свято має звучати в кожному будинку. Вечеря з сім'єю і хрещенимиРіздво - сімейне свято і в цей день вся сім'я збирається за одним столом. Також діти носять частування своїм хрещеним батькам. У різних регіонах ця традиція відрізняється, але завжди вечерю хрещеним несуть після вечері з батьками. А хрещені в свою чергу дарують хрещеникам солодощі, гроші, подарунки.
КутяСолодка, з пшениці, рису або іншого злаку - для дітей це справжні ласощі. На святвечір готують голодну, пісну кутю або, як її ще називають, сочиво. Ця кутя рідка, без масла і молока. На Різдво ж прийнято готувати багату кутю з молоком і маслом. Також в кутю додають сухофрукти, шоколад. Чудеса РіздваВважається, що на Різдво небеса відкриваються і у них можна просити про що завгодно. Головне, щоб бажання було щирим, світлим. В ніч перед Різдвом і в день Різдва трапляються чудеса: люди зцілюються від хвороб, збуваються їх потаємні мрії. Але для того, щоб диво сталося, треба в нього вірити. Дітям важливо вселити віру в чудо, з яким легше йти по життю і долати труднощі. Тому треба своїм малюкам розповісти про Різдво, історія свята для дітей повинна звучати як казка, хороша, добра казка, в яку дитина повірить і в її душі стане трохи тепліше і світліше. |
|